Galatasaray’ın Logosu ve Anlamı Nedir

Galatasaray’ın Logosu ve Anlamı Nedir?

Galatasaray’ın Logosu ve Anlamı Nedir?

1905 yılında kurulan Galatasaray’ın logosu, 333 Şevki Ege tarafından çizildi. Logoda kanatları açılmış bir kartal vardır. Ancak taraftarlar, kartal resmini benimseyemedi. Bu yüzden 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanından sonra  Galatasaray Kulübü bir kongre düzenledi. Bu kongrede takımın kendine özgü bir logosu olması amaçlandı.

Galatasaray’ın Logosu ve Anlamı Nedir
Galatasaray’ın Logosu ve Anlamı Nedir

1923 yılında çizilen logonun sahibi, Ahmet Ayetullah adında bir genç oldu. Edebiyata ilgisi olan bu genç, aynı zamanda bir Galatasaray taraftarıydı.

Galatasaray Logosunun Hikayesi

Ahmet Ayetullah, Şinasi adındaki arkadaşıyla bir dergi çıkarmayı planlıyordu. Derginin adı Kara Kedi olarak belirlendi. Ayrıca bu dergi, Galatasaray’ın sesi olacaktı. Çünkü dergi sadece yazılardan oluşmuyordu. Dergide farklı resim figürleri de bulunuyordu. Bu figürleri, Ayetullah kendisi çiziyordu.

Kara Kedi dergisi yayımlandıktan sonra dergideki bir figür dikkat çekti. Harf devrimi olmadan önce kullanılan sin ve gayın harflerini farklı bir tasarımla çizmiş ve ortasını çizmişti. Bu figür, Galatasaray Kulübü tarafından çok beğenildi.

Galatasaray’ın yeni logosu olmasına karar verildi. Ancak logonun ortasındaki kara kedi kaldırıldı. 1925 yılında logonun tasarımı bitti ve tüm formalarda yer aldı.

Galatasaray  logosunun anlamı, Galata ve Saray olarak nitelendirildi. Farklı bir anlam taşımadı.

Galatasaray Logosunun Değiştirilmesi

Her yıl Galatasaray formasındaki tasarımlar değiştirildi. Tasarımdaki yeni renkler, logodan uzak kaldı. Bunun üzerine Galatasaray Kulübü 100.yıllarında logoyu değiştirme kararı aldı.

Yeni logoda aslan resmi vardı ve eski logodan çok farklıydı. Renkler de Galatasaray’ın renklerini yansıtmıyordu. Ayrıca taraftarlar da yeni logoya beklenen ilgiyi göstermedi. Hatta logoya tepkiler yağdı.

Galatasaray Kulübü yeni Galatasaray Logosu için beklediği tepkiyi alamayınca eski logonun tekrar kullanılmasına karar verdi. Böylelikle formalarda da değişiklik yapılmadı.

O günden sonra formalarda değişen tek şey, yıldızlar oldu. 2014-2015 sezonunda şampiyon olarak dördüncü yıldızı almayı hak kazandı. Günümüzde ise 2020-2021 yılında ise göğüs logo desteğini ise Trbet bahis sitesi satın almıştır.

Galatasaray takımının renklerinin ve logosunun hikayesi dışında bir anlamı bulunmamaktadır. G harfi Galata’yı, S harfi ise Saray’ı ifade etmektedir. Galatasaray takımının açıklamalarına göre bundan sonra Galatasaray logosunda bir değişiklik olmayacaktır ve formalarda aynı logonun kullanılmasına devam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir