Süper Lig Logosu ve Anlamı Nedir

Süper Lig Logosu ve Anlamı Nedir?

Süper Lig Logosu ve Anlamı Nedir?

Süper Lig logosu, birçok futbol severin dikkatini çekmektedir. Çünkü logodaki bir şeklin en ifade ettiği bilinmemektedir. Logo, beyaz ton üzerinde gri ve kırmızı renkten oluşmaktadır. Kırmızı renk, bir yıldızdır. Ancak gri renkteki tasarımın ne olduğuyla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Bazı futbol eleştirmeleri, bu tasarımın gülen yüz olduğunu vurgulamaktadır. Bunu kabul eden kesim ise yok denecek kadar azdır. Bunun yanında başka fikirlerde bulunmaktadır. Ancak hiçbiri kabul görmemektedir.

Süper Lig Logosu ve Anlamı Nedir
Süper Lig Logosu ve Anlamı Nedir

Süper Lig, bu konuda bir açıklama yapmamıştır. Süper Lig resmi web sitesinde de bununla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden Süper Lig logosu ve anlamı anlamında fikir üretmek zordur.

Süper Lig Logosunu Hakkında Neden Bir Açıklama Yok?

Süper Lig, 1959 yılında kurulmuştur. Eski adı, Türkiye 1.Futbol Lig’dir. Ligin ilk sezonunda toplam sekiz takım vardı. Bu takımlar, Kırmızı ve Beyaz olarak gruplandırılmıştı. Bu grupların liderleri de vardı. Kırmızı grubun lideri Galatasaray’dı. Beyaz grubun lideri ise Fenerbahçe’ydi. İlk ligin şampiyonu Fenerbahçe olmuştu.

Türkiye 1.Futbol Lig’in 1959-1960 sezonunda gruplar ortadan kaldırıldı ve şu an ki sistem getirildi. Galibiyet 2 puan olarak belirlendi. Ardından 1987-1988 sezonunda galibiyet puanı 3 olarak değiştirildi.

2002-2003 sezonunda ligde tekrar bir değişimi gidildi. Ligin ismi Türkiye Süper Lig olarak değiştirildi. Ardından 2005-2010 sezonlarında ligin ismi Turkcell Süper Lig oldu. Son olarak da 2010-2011 sezonunda lig ismi Spor Toto Süper Lig olarak değiştirildi.

Süper Lig Tarihçesi

Süper Lig tarihçesine bakıldığında ligin isminin sponsorlara göre değiştiği görülmektedir. Bu yüzden Süper Lig logosu da buna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir anlamının olmamasının nedeni de budur.

Lig logolarının takım tarihçesiyle bir bağlantısı olur. Ancak Süper Lig ismi, sponsorlara bağlı olarak değiştiği için kesin bir logosu bulunmamaktadır.

Bundan sonra isminin değişip değişmeyeceğiyle ilgili bir bilgi de bulunmamaktadır. Tahminlere göre bir süre sonra sponsor değişikliği nedeniyle tekrar Süper Lig logosu değişiminin olacağı tahmin edilmektedir. Sponsorluğunu Türkçe güncel bahis siteleri listesi sunan www.ciudaddeburgos.net sayesinde yenileneceği beklenmektedir. Değişimler sıklıkla olduğu için logo ve anlamı hakkında bir açıklama yapılması beklenmektedir. Süper Lig web sitesinde de bu konuyla ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Ayrıca Türk milli takım logosuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir